Den enkle og umiddelbare barnetroen
MUSIKK: Fallhøyden er stor når Trygve Skaug tolker salmeskatten. Men Vårt Lands anmelder ble rørt til tårer av albumet «Barnetro».
NYTT ALBUM: Trygve Skaug er aktuell med albumet «Barnetro», som inneholder 13 salmer.
Erlend Berge
Trygve Skaug har de siste årene etablert seg som en tungvekter i norsk kulturliv, både som komponist, artist og poet.
Han har blitt intet mindre enn noe sånt som en nasjonal sjelesørger. Han rommer både unge og eldre, fra Lyngdal til Løkka, med et uttrykk som resonerer godt både i kirker og på kneiper. Det er ingen liten bragd, men slik har han altså minnet oss om kunstens samlende kraft.
Nå har han gitt seg i kast med en salmesamling fra kjøkkenbenken, i et lavmælt og dypfrekvent duoformat sammen bassist, arrangør og produsent Ellen Andrea Wang. Wang er en prisbelønnet musiker som har ambulert mellom jazz og pop i ulike konstellasjoner som Pixel, GURLS og som soloartist, med stor suksess.