Tid for å utrede aktiv dødshjelp
Tiden er inne for en offentlig utredning om lovendring om aktiv dødshjelp – i form av legeassistert selvmord.
Foreningen Retten til en verdig døds primære oppgave er først og fremst å skape debatt om aktiv dødshjelp. Vårt formål er at eutanasi eller selvbestemt suicid gjennom en slik debatt kan bli sosialt og etisk akseptert, og dermed skape en prosess som fører frem til at eutanasi i en eller annen form kan bli legalisert i Norge.
For å nå dette målet er det nødvendig å endre straffelovens § 235 og 236 slik at en lege som hjelper en uhelbredelig pasient til selvbestemt livsavslutning på dennes utvetydelig forespørsel og gyldige retningslinjer er fulgt ikke blir straffeforfulgt.
Det er politikerne som gjennom regjering og storting skal lage regler og retningslinjer for hvordan dette skal foregå i Norge og sikre politisk kontroll.
Bestill abonnement her
KJØP