Selvmotsigelser i bibelen
Det er veldig mange motsigelser i bibelen. Det er ingen tvil om det. Min personlige mening om temaet selvmotsigelser i bibelen er som følger: Boka er skrevet av mennesker, om mennesker og vår relasjon til Gud, og Guds relasjon til mennesker. Da må det bli selvmotsigelser.
Skal vi gå ut fra at Gud er evig, allestedsnærværende, uendelig og allmektig, så må nødvendigvis Gud være både og, av alle ting. Også ingenting.
Hvis man går ut fra at Gud er opprinnelsen, og at Gud er det eneste som alltid har vært, og dette Gud er årsak til det som vi kan erfare gjennom vårt sanseapparat, -den materielle verden, som vi har fastslått ikke er evig, men har oppstått en gang og muligens kommer til å forsvinne etter hvert, så må dette Gud inneholde alle aspekter av muligheter og potensiale for alt som noensinne kan eksistere, erfares, oppleves, tenkes, drømmes, erkjennes, beregnes osv. - Ergo inneholder Gud alt, og dermed kan ikke Gud begrenses til å være bare den ene siden av ting.
Men er Gud ond?
Det bruker å være neste spørsmål i denne tankerekka. Hvem vet? Hvem definerer ond?
Vår menneskelige definisjon av ondskap er ofte noe i retning av unødvendig lidelse påført noe annet levende, kun for egen vinnings eller nytelses skyld, bare for å kose seg med å plage andre.
Bestill abonnement her
KJØP