Regjeringen må gjøre mer for å stoppe Putins propaganda

PROPAGANDA: Det er Russland som tjener på spredningen av snakkepunkter som at «Ukraina er dømt til å tape krigen uansett», og «nå må Ukraina si ja til fred».

MDG-leder Arild Hermstad ber om flere svar fra Vestre. Foto: Amanda Pedersen Giske / NTB
PARTILEDER: – Vår motstandsevne er en test på om Norge kan stå i mot når andre antidemokratiske krefter er på fremmarsj, skriver Arild Hermstad.
Publisert Sist oppdatert

Når avtroppende daglig leder i KFUK-KFUM Global, Fredrik Glad-Gjernes, tar til orde for en «rettferdig fred» basert på at «Russlands sikkerhetsbehov må vektlegges like sterkt som Ukrainas» på sin egen Facebook-vegg, så er det grunn til å bli alvorlig bekymret. Det viser at Russlands målrettede innsats for å spre desinformasjon virker.

Det gjøres lite

MDG har lenge advart om at det gjøres for lite fra regjeringen for å motvirke russisk desinformasjon. De har slept bena etter seg samtidig som EU har fått på plass en rekke tiltak for å begrense virkningene av Russlands påvirkningsoperasjoner.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS