Pinsebevegelsen: Vi har hatt for dårlige rutiner
VARSLERE: Selv om Pinsebevegelsen ikke har et juridisk eller organisatorisk ansvar for selvstendige menigheter, så har vi et moralsk ansvar. Et hvert varsel er ett for mye.
BOT OG BEDRING: Øystein Gjerme (t.v) og Ingunn E. Ulfsten (t.h) erkjenner at Pinsebevegelsen nasjonalt har et moralsk ansvar for kriser og konflikter i selvstendige menigheter tilknyttet Pinsebevegelsen.
Morten Marius Larsen / Tuva Skare
Når krise og konflikt oppstår, vil det være like viktig for oss i Pinsebevegelsen å beskytte varslere som å hjelpe ledere. Vi innser at vi har hatt for dårlige strukturer og prosesser rundt dette, både på menighetsplan og nasjonalt plan.
Det har rammet mennesker på det verste, og det beklager vi. Prosessene vi er inne i nå er nettopp for å ta tidligere varslere på alvor.
Må ta ansvar på nasjonalt nivå