Nordmenn må være forberedt på traumer
KRIG: Mange ukrainske flyktninger kan slite med traumer. Nordmenn som nå ønsker å åpne hjemmene sine, må tenke gjennom om man er rustet til å ta dem imot. Og kommunene må planlegge for en helhetlig beredskap.
VONDE MINNER: Kommuner er og privatpersoner som vil hjelpe ukrainske flyktninger må være forberedt på å ta imot traumatiserte mennesker, skriver forskere ved NKVTS. Bildet viser et ukrainsk barn som sitter og tegner på mottakssenter i Råde.
Javad Parsa
Med flere millioner på flukt fra Ukraina, kan Norge potensielt stå overfor en flyktningstrøm vi aldri tidligere har sett. Statsministeren har sagt at Norge skal ta sin skjerv. Kommunene, som får bosettings- og oppfølgingsansvar, må være forberedt på å møte eldre, kvinner og barn med individuelle behov for psykososial oppfølging.
En større europeisk undersøkelse vi har deltatt i, viser at mange barn på flukt har psykiske vansker. Over 40 prosent av barn og unge mellom 12–20 år med fluktbakgrunn kan ha belastninger som tilsvarer posttraumatisk stresslidelse (PTSD).
Siden den ukrainske hæren har mobilisert den mannlige delen av befolkningen til krigsinnsats, drives kvinner og barn på flukt. Barna mister sine hjem og kontakten med fedre, brødre og bestefedre. Mange har også opplevd å miste familie eller venner i angrep. Det fellesskapet de for en kort tid tilbake var en del av, er borte.
Bestill abonnement her
KJØP