Åp 2:6
Men du har dette: Du hater nikolaittenes gjerninger, som jeg og hater.
Åp 2:15
Slik har også du noen som på samme vis holder fast ved nikolaittenes lære.
Så hvem er disse som Jesus Kristus hater? Han profeterer datidens fremtids Pergamum men også dagens Baal tilbedere på den andre siden, dem er også godt avdekket i skriften. Efesus var troende med disse kvaliteter Jesus æret:
Åp 2:2-3
Jeg vet om dine gjerninger og ditt arbeid og din utholdenhet, og at du ikke kan tåle de onde. Du har prøvet dem som kaller seg selv apostler, og ikke er det, og du har funnet at de er løgnere.
Du har tålmodighet, du har hatt mye å bære for mitt navns skyld, og du er ikke gått trett.
Nikolaittene gjør i alle fall ikke gjerninger, arbeid og eier ikke utholdenhet i Kristi sannheter. De aksepterer også ondt/ lovbrudd og de holder ikke apostlenes tro fordi de er falske apostler. De er altså troende og religiøse.
Jesus spør disse religiøse som tilsynelatende tilber Ham slik:
Luk 6:46
Men hvorfor kaller dere meg: Herre, Herre! - og gjør ikke det jeg sier?
Judas, Jesu bror skriver slik om disse falske:
Jud:4
For noen mennesker har sneket seg inn - noen som denne dom allerede for lenge siden er oppskrevet for: De er ugudelige, de forvender vår Guds nåde til skamløshet, og de fornekter vår eneste hersker og Herre, Jesus Kristus.
Bestill abonnement her
KJØP