Johan Oscar Smith forente de gudfryktige

SMITHS VENNER: Sist helg markerte vi 150-årsdagen til vårt trossamfunns grunnlegger, Johan Oscar Smith. I sin levetid var han opptatt av å forene de gudfryktige i landet. I dag ser vi fruktene av det.

Berit Hustad Nilsen, BCC, debatt
SAMLER TUSENER: «Fra J. O. Smiths overbevisning har det vokst fram et livskraftig fellesskap i over 50 land, på alle kontinenter», skriver Berit Hustad Nilsen. Her fra et møte Brunstad Christian Church.
Publisert Sist oppdatert

«Hva er egentlig forskjellen på dere og andre kristne?». Dette er det spørsmålet jeg møter aller oftest i møte med nye bekjentskaper.

Svaret er ganske enkelt, da likhetene nok er flere enn forskjellene. Noen blir litt overrasket når jeg forteller hva vi tror på, at vi leser den samme Bibel og tilber den samme Gud som de gjør. Mange innrømmer at de nok har hatt fordommer om at vi var noe veldig spesielt og annerledes.

Men BCC bygger fra begynnelsen av på en tradisjon der personlig, levende kristendom settes høyt. Det skal ikke medføre å måtte se ut på en bestemt måte eller oppføre seg spesielt, men ved Den hellige ånd skrives Guds lover og bud i hjerte og sinn, så en kjenner hva som passer seg. Kristen er ikke bare noe jeg er i kirken på søndager, eller noe jeg klistrer utenpå for å få et fromt ytre. Det å bli en etterfølger av Jesus innebærer et dypt og personlig engasjement for alt det gode.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP