Hei, menn! Kvinners frihet angår alle

8.MARS: Det er viktig å oppmuntre kvinner til å kjempe for sin trosfrihet. Men det er like viktig å engasjere menn for å øke kunnskapen om kvinners erfaringer.

– Kvinner ses i mange kulturer som bærere av samfunnets ære. De blir derfor målrettet angrepet fordi dette vil skade deres familier og kirker, skriver innsendere. Bildet er fra kvinnedagen i 2019. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
Publisert Sist oppdatert

«Stor likestillingskonferanse: 12 av 170 påmeldte er menn». Dette var overskriften i Dagbladet da avisen for noen år side rapporterte fra Likestillings og diskrimineringsombudet sin årskonferanse. Temaet var hvordan yrkesdeltakelsen blant innvandrerkvinner kunne økes. Dette viser en viktig utfordring i likestillingsarbeidet: Problemer knyttet til kvinners helse, sikkerhet, tilgang til utdanning, trosfrihet og andre rettigheter anses altfor ofte som problemer kvinner selv må løse.

Den som deltar på et arrangement for å diskutere disse temaene, vil legge merke til at nesten alle er kvinner. Svært få menn deltar på arrangementer om «likestilling» eller «kvinner». Holdningen ser ut til å være at hvis dette er et problem for kvinner, er det opp til kvinner å løse det.

Overgrep rammer bredt

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP