Fosterforeldre må få flere rettigheter
BARNEVERN: Barn i fosterhjem vil først få god rettsikkerhet når de som påtar seg oppdraget som fosterforeldre får rettigheter til å klage på offentlige avgjørelser og tiltak til barnet.
FORELDRE: Å bli fosterhjem krever en lang prosess – hvor omsorgsevnen skal testes utførlig av statlige og kommunale myndigheter, sier skribentene. Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad/NTB
Gorm Kallestad
Utgangspunktet for alle barn er at deres foreldre skal gi barna omsorg, trygghet og kjærlighet. I noen få tilfeller har foreldrene, enten for kortere eller lengre tid, ikke evne til å ta dette ansvaret. Ansvaret for barna blir da overtatt av staten, og den daglige omsorgen, tryggheten og kjærligheten blir ofte overtatt av fosterforeldre. Ni av ti barn som ikke kan bo hjemme med sine foreldre bor i fosterhjem. Fosterhjemmene er bærebjelken i barnevernet.
Å bli fosterhjem krever en lang prosess – hvor omsorgsevnen skal testes utførlig av statlige og kommunale myndigheter. Mange barn som bor i fosterhjem, har hatt det vanskelig. Det er en rekke årsaker som fører til at barn bor hos fosterforeldre, men alvorlig omsorgssvikt er den vanligste årsaken, og dessverre også vold og overgrep. Behovet barna har for god og trygg omsorg, trygghet, stabilitet og kjærlighet er derfor enorm.
Mange om ansvaret