Å ta avstand fra konsekvensene av sine meninger
FORNEKTELSE: Konsekvensen av denne erklæringen vil være flere som blir i skapet og fornekter deler av gudsbildet i seg selv, fordi rommet for å gjøre noe annet blir mindre
PRIDE: Det er ikke til å stikke under en stol at gjennom historien har mange skeive i kristne sammenhenger har blitt møtt på måter som volder stor skade, skriver Malin Kristine Iversby.
NTB
Nylig ble det utgitt en felleskristen erklæring om kjønns- og seksualitetsmangfold underskrevet av 40 kristne organisasjoner. Når jeg leser gjennom den, merker jeg at de ulike punktene ikke er spesielt overraskende.
Jeg visste fra før at mange av disse organisasjonene mente noe i denne retningen. Erklæringen tar avstand fra utfrysing (og liknende fenomener slik som tvang, sjikane og vold) i alle sammenhenger. Det som imidlertid virker klart for meg er at en erklæring som dette i seg selv bidrar til utfrysing.
Skeives opplevelser