Vil sluse mer bistand rett til partnere i sør
Norske bistandsorganisasjoner skaper gode resultater, men partnerne i sør er for avhengige av norsk støtte. Norad ønsker at mer av pengene går rett til organisasjoner i sør.
Evalueringsrapport for Norad anbefaler å forskyve mer makt og ressurser til de lokale, sivile organisasjonene i sør. Her er Norad-direktør Jon Lomøy (til høyre) på feltbesøk i Zambia.
Lars Lillo Ulvestad, Norad
Dette er blant konklusjonene i en evaluering foretatt for Norad av hvordan norske frivillige organisasjoner bidrar til å styrke sivilsamfunn i utviklingsland:
• Innsatsen til norske organisasjoner er effektiv og gir gode resultater, men preges av høy grad av fragmentering og svak koordinering mellom organisasjonene.
• Lokale organisasjoner i sør er blitt avhengig av samarbeid med norske organisasjoner. Sivilsamfunnet er ikke i stand til å fortsette uten finansiell støtte fra dem.