Skal vurdere om kvinner kan foreta vigsler i Indremisjonsforbundet – mener norsk lov har vært en brems
VIGSEL: At kun menn kan vie brudepar i trossamfunnet til Indremisjonsforbundet, finnes det ikke bibelsk dekning for, mener generalsekretær Erik Furnes. Nå vil organisasjonen vurdere å åpne funksjonen for begge kjønn.
KVINNELIGE VIGSLERE: – Du kan si at vi har fått en liten a-ha-opplevelse i denne saken, sier Erik Furnes, generalsekretær i Indremisjonsforbundet (ImF).
Stein Gudvangen, KPK. (CUSTOM_CREDIT)
– Du kan si at vi har fått en liten a-ha-opplevelse i denne saken, sier Erik Furnes, generalsekretær i Indremisjonsforbundet (ImF).
Åtte personer er i dag godkjente som vigslere i ImF Trossamfunn, som er trossamfunnet til ImF. At samtlige vigslere er menn har sin forklaring: Trossamfunnet mener rett og slett at norsk lovgivning har blitt en likestillingsbrems for dem.
Det er ingen hemmelighet at ImF har et konservativt syn på kvinner og menns roller i menigheten. Ut fra Bibelen begrunner de sitt såkalte tjenestedelingsprinsipp. Det innebærer at enkelte roller kun er forbeholdt menn, for eksempel kan ikke kvinner sitte i eldsteråd, stadfestet nylig organisasjonen.