Regjeringen ønsker flere måter å sanksjonere privatskoler på. Forslaget vekker reaksjoner
PRIVATSKOLER: – Fremstår som usaklig forskjellsbehandling, mener Kristne Friskolers Forbund om regjeringens nye forslag til sanksjonsordning.
SKEPTISK: – Vi er i utganspunktet positive til en lovendring, men måten forslaget legges fram på har flere slagsider mot privatskoler, sier Audun Raen, generalsekretær i Kristne Friskolers Forbund (KFF).
Privat
– Vi er i utganspunktet positive til en lovendring, men måten forslaget legges fram på har flere slagsider mot privatskoler, sier Audun Raen, generalsekretær i Kristne Friskolers Forbund (KFF).
Privatskoler risikerer i dag å få statstilskuddet holdt tilbake dersom de bryter privatskolelovens bestemmelser om forsvarlig regnskaps- og økonomiforvaltning. Det mener KFF i mange tilfeller er en i overkant streng reaksjonsform.
– For noen skoler som har opplevd dette, har kravet endt opp med å bli helt urimelig og uhåndterlig, forteller Raen.