På «takke-tur» i Norge
I NORGE: Lederen for Ungdom i Oppdrag i Øst-Europa Sasha Volyanyk (50), er i Norge for å si to ting: «Takk, men dette er ikke over».
PÅ BESØK: Sasha Volyanyk, leder for Ungdom i Oppdrag Øst-Europa, er i Norge for å si takk, men samtidig påpeke at hans hjelpearbeid fortsatt er avhengig av videre støtte.
Tuva S
– Vi hadde ikke klart å gjøre det vi gjør uten frivillige og NGO-er (ikke-statlige organisasjoner, journ.anm), sier Sasha Volyanyk.
Ukraineren er leder for Øst-Europa-regionen til misjonsorganisasjonen Ungdom i Oppdrag (UIO), noe han har vært siden 2013.
Siden Russlands invasjon av Ukraina i februar, har Volyanyk ledet UIOs arbeid med å hjelpe ukrainske flyktninger. De har arbeidet med tre forskjellige ting: Å få flyktninger innlosjert i flyktningsentre, å evakuere mennesker fra farlige steder, og å hjelpe ukrainere ut av landet. I arbeidet har alle monner dratt, ifølge Volyanyak, og hjelpen har kommet i alle former: