Ny rapport: Samfundets skole med flere lovbrudd
MENIGHETEN SAMFUNDET: På Samfundets skole i Egersund har det tidligere vært praksis for lærere å fysisk krenke elever. Det viser en ny tilsynsrapport fra Utdanningsdirektoratet.
SAMFUNDSSKOLENE: Samfundet skole og kirke i Egersund.
Arnt Olav Klippenberg
– Dette er en svært alvorlig rapport, det er jeg ikke i tvil om, sier professor i pedagogikk Thomas Nordahl.
Nordahl omtaler en ny tilsynsrapport fra Utdanningsdirektoratet (Udir) om Samfundets skole i Egersund, en av skolene til Menigheten Samfundet (se faktaboks).
I rapporten avdekker Udir elleve brudd på opplærings- og privatskoleloven. Det står blant annet at det tidligere har vært «praksis for at lærere har vært fysiske med elever og at enkelte lærere har nektet elever å komme inn i undervisningen ved å låse døren.»