«Munkene er tilbake»
DEN KATOLSKE KIRKE: Vigslingen av Munkeby Mariakloster har fått internasjonal katolsk presse til å proklamere at «munkene er tilbake». Selv krever ikke de fire katolske munkene i Trøndelag mye oppmerksomhet.
I 2009 ankom det fire franske munker til Munkebygrenda utenfor Levanger i Trøndelag for å starte et nytt kloster: Munkeby Mariakloster. De fire «brødrene» reiste fra Cîteaux-klosteret i Burgund i Frankrike, moderklosteret til Cistercienserordenen – en katolsk munkeorden med opprinnelse i 1098. De fire munkene tilhører Trappistordenen, en gren av Cistercienserordenen.
Valget av Munkeby som sted for et nytt kloster skyldtes et stykke Norgeshistorie fra tiden før reformasjonen: På Munkeby ligger nemlig ruinene til det som en gang i tiden utgjorde verdens nordligste katolske kloster (se faktaboks).
Siden 2009 har brødrene drevet klosteret i et lite kapell i nærheten av ruinene, i påvente av et større bygg. I fjor stod det nye bygget klart, og det ble anledning til å feire da klosteret ble vigslet 5. desember. Da dukket det blant annet opp nonner og munker fra ulike katolske ordener, geistlige og nysgjerrige naboer.