Sjokkeres av overgrepsrapport
Priorinne Anne Bente Hadland er sjokkert over funnene i fersk rapport, som blant annet forteller om taushetskultur og systemsvikt i møte med overgrepsofre i Den katolske kirke.
Å trekke McCarricks overgrep frem i lyset ville ha skapt skandale, ifølge Anne Bente Hadland, priorinne ved St. Katarinahjemmet i Oslo.
Alf Simensen
– Det er snakk om et dysfunksjonelt system og en usunn klerikal kultur. Når McCarrick kunne holde på som han gjorde var det fordi han var overbevist om at systemet ville beskytte ham – og det har det gjort over mange tiår, sier Anne Bente Hadland, priorinne ved St. Katarinahjemmet i Oslo.
Vatikanet publiserte tirsdag en 450 sider lang rapport om hvem som visste hva – og om hvorvidt tre paver overså den amerikanske erkebiskopen Theodore McCarricks overgrep mot minst én tenåringsgutt, og en rekke mannlige elever ved presteskoler. I rapporten anklages videre den amerikanske prestestanden for å ha gitt «unøyaktig og utilstrekkelig informasjon til pavestolen» om McCarricks framferd.
Mener det er snakk om en «føydal kultur»
Bestill abonnement her
KJØP