Biskop har kalt inn til møte om omstridt konfirmasjonsundervisning
DEN NORSKE KIRKE: Nærbø kirkes undervisning om abort falt ikke i god jord hos konfirmantforeldrene. Neste uke skal sokneprest og prost i møte med biskopen.
MØTE: – Både sokneprest og prost har sagt at det er naturlig å se nærmere på virkemidlene som ble brukt, og at metodikken ikke er avgjørende for å få fram budskapet, sier Stavanger-biskop Anne Lise Ådnøy til Jærbladet.
Erlend Berge
– Jeg har avtalt en samtale med prost og menighet, ikke minst for å høre nærmere hvordan de har det nå og hva de trenger av støtte framover, sier Anne Lise Ådnøy, biskop i Den norske kirke i Stavanger til Jærbladet.
For tre uker siden ble 14-åringer utfordret i abortspørsmålet under konfirmantundervisningen i Nærbø kirke i Hå kommune i Rogaland. Metoden som ble brukt har opprørt flere foreldre, skrev Vårt Land forrige uke.
Ifølge Stavanger Aftenblad, som først omtalte saken, skal den omstridte undervisningen ha foregått slik: