Religion

Kommunedirektøren har bedt Statsforvalteren om å vurdere skolelags-nekt

LAGET: Kommunedirektøren i Sogndal møter kraftige reaksjoner på at elvene på Sagatun skole heller ikke får ha kristne møter i lavvo i skoletiden. Nå har han bedt Statsforvalteren om å vurdere saken. Saken skal også behandles politisk i kommunen.

– Utgangspunktet vårt er Opplæringsloven kapittel 9a. Vi har sendt spørsmål til Statsforvalteren om vår vurdering, skriver kommunedirektør i Sogndal, Tor-Einar Holvik Skinlo, i en tekstmelding til Vårt Land.

Han har møtt kraftig motbør etter at Sogn Avis forrige uke kunne melde at elevene på Sagatun skole i Balestrand ikke får holde sine kristne lagsmøter inne på skolen i storefri. Blant annet har Kjell Ingolf Ropstad (KrF) valgt å ta saken til Stortinget, skriver Vårt Land i dag.

Skolelags-nekten har Skinlo begrunnet slik: «Vi har vurdert at religiøse samlinger i skoletiden med religion som bakgrunn og formål med samlingene, kan føre til et skolemiljø som er diskriminerende og hindrer lek og sosial læring på tvers av religiøs orientering».

Elevene har imidlertid ikke latt seg stanse, og har lagt sine møter til skolens fotballbane denne høsten.

Men i en tekstmelding til Vårt Land i dag går kommunedirektøren lengre, og skriver at det ikke er hvor elevene møtes som er utfordringen, men at det skjer i skoletiden.

Ordfører Arnstein Menes (t.v) og kommunedirektør Tor-Einar Holvik Skinlo i et formannskapsmøte i fjor.

Venter på svar fra Statsforvalteren

Vårt Land har spurt Skinlo om all oppmerksomheten rundt saken har gjort at han tenker annerledes om saken, samt om han mener at alle skoler ifølge opplæringsloven bør nekte religiøse samlinger i skoletiden.

I en tekstmelding opplyser kommunedirektøren at det ikke vil bli gjort noen ny vurdering av saken før svaret fra Statsforvalteren foreligger.

Det er ikke bare Statsforvalteren som nå skal vurdere skolelags-nekten. Ifølge avisen Dagen ble de nye retningslinjene bestemt av rektorene i Sogndal kommune i vår, uten politisk behandling.

Nå lover ordfører i Sogndal, Arnstein Menes (Sp), at saken skal tas opp i kommunens levekårsutvalg, skriver avisen.

Utvalget skal vurdere rektorenes avgjørelse ut fra barne- og familieminister Kjersti Toppes (Sp) uttalelser til NRK i forbindelse med saken.

«Jeg vil oppfordre kommunene til å lytte til Stålsett-utvalget som skriver i sin rapport at de anbefaler en romslighet i forhold til skoleelevers egen frivillige organisering av religiøse eller livssynsbaserte grupper og samlinger og i forhold til ønske om tilgang til rom for bønn og andre samlinger», sa hun blant annet.

– Uheldig

Foreløpig står kommunedirektøren fast ved praksisen, og mener at skolene ikke gjør forskjell på kristne aktører og andre grupper som vil legge sin aktivitet til skoletiden.

– All ekstern lags- og organisasjonsaktivitet blir behandlet likt i Sogndalsskolen. Når det gjelder arbeidet med §9-a, at alle har rett på et trygt og godt skolemiljø, har det ingen betydning hva slags organisasjon som vil låne klasserom i skoletiden, skriver Tor-Einar Holvik Skinlo til Vårt Land, og ramser opp «kristne ungdomslag, AUF, FpU, speideren, Røde Kors og så videre».

Videre viser han til læreplanens overordnede del, kapittel 2.1, hvor det står følgende om sosial læring og utvikling:

«Skolen skal støtte og bidra til elevenes sosiale læring og utvikling gjennom arbeid med fagene og i skolehverdagen for øvrig. Elevens identitet og selvbilde, meninger og holdninger blir til i samspill med andre. Sosial læring skjer både i undervisningen og i alle andre aktiviteter i skolens regi. Faglig læring kan ikke isoleres fra sosial læring. I det daglige arbeidet spiller derfor elevenes faglige og sosiale læring og utvikling sammen».

– Det er i fellesskapene på skolene våre at dette arbeidet foregår. En fragmentert situasjon der ulike lag og organisasjoner holder møter for medlemmene sine i skoletiden, er uheldig. Det gjelder òg bruk av ressurser, skriver Skinlo, og viser til opplæringslovens paragraf om at de ansatte på skolen har plikt til å følge med på at alle har et trygt og godt skolemiljø.

– I elevundersøkelsen sier nesten halvparten av de som krysser av for at de blir mobbet at ingen voksne på skolen visste om mobbingen. Vi må være til stede der elevene er, skriver han.

Skal behandle saken politisk

Kommunedirektøren mener arbeidet med et trygt og godt skolemiljø for alle og sosial og faglig læring og utvikling, må sees i en bred kontekst.

– Dette helhetlige arbeidet som skolene og de ansatte i Sogndalsskolen gjør hver dag, er tuftet på fellesskapet i skolemiljøene våre. I arbeidet med faglig og sosial læring og utvikling, framsnakker og støtter Sogndalsskolen lags- og organisasjonsarbeid. Det er en viktig del av det norske systemet, òg vi gjør mye for å legge til rette for dette. Skolebyggene våre er tilgjengelig gratis etter klokka 14.30, det er enkle systemer for å låne nøkkel.

Norges Kristelige Student- og Skoleungdomslag (Laget) er blant dem som har engasjert seg i Sagatun-elevenes sak. Tirsdag denne uken samlet de inn nok penger – og vel så det – til en «livssynsåpen lavvo» som elevene kan samles i når det blir kaldere i lufta. Innsamlingsmålet deres var 10.000 kroner. Onsdag ettermiddag kan Laget notere seg over 43.000 kroner.

Men heller ikke lavvo-samlinger i storefri er greit, ifølge kommunedirektør Skinlo, da utfordringen altså er at aktiviteten skjer i skoletiden.

Caroline Teinum Gilje

Caroline Teinum Gilje

Caroline Teinum Gilje er journalist i religionsavdelingen i Vårt Land

Marit Neset

Marit Neset

Marit Neset er journalist i religionsavdelingen i Vårt Land, og har jobbet i avisen siden 2021. Hun har to bachelorgrader, i journalistikk og interkulturell forståelse. Hun jobber mye med langstoff, menneskemøter og nyhetssaker fra Den norske kirke.

Mer fra: Religion