Kristen lege vil ikke utføre abort, men hun vil beholde retten til selvbestemt abort
ABORT: Therese Utgård Aas ville egentlig bli gynekolog. Men da hun innså at hun måtte utføre aborter, valgte hun en annen yrkesretning.
FORLOT DRØMMEN: Therese Utgård Aas lever godt med at hun ikke fikk oppfylt drømmen om å bli gynekolog.
Tuva
Forrige uke ble Venstres forslag om å utvide grensen for selvbestemt abort inntil uke 18 nedstemt med et solid flertall i helse- og omsorgskomiteen. Øverst på prioriteringslisten til helseministeren er nemlig en gjennomgang av dagens lov og ordningen med abortnemnder.
Therese Utgård Aas er ikke så opptatt av hvilken uke utvalget til slutt blir enige om. Den kristne legen og kirkerådsmedlemmet er mer opptatt av kvinnens rett til å bestemme over egen kropp.
– Mange uttaler seg som om det er fosterets liv som står på spill. At flere fostre kommer til å dø om vi flytter grensen for selvbestemt abort. Men vi vet at globalt og gjennom tidene viser forsking at strenge abortlover ikke reduserer antall aborter, sier Utgård Aas.
Bestill abonnement her
KJØP