Samler tolv trossamfunn til felles feiring. – Vi ønsker at det skal være plass til alle uansett livssyn
RELIGIONSDIALOG: Til helgen samles representanter for tolv ulike religioner for å feire Religionenes dag på Grønland i Oslo. På agendaen står troens rolle og synlighet i samfunnet. – For alle oss er troen viktig, det er ikke noe vi bare kan legge igjen hjemme når vi går ut døren, sier Marte Nøren fra Rabita-moskeen.
SAMLER OG SYNLIGGJØR: Om en uke vil plassen ved Urtehagen på Grønland fylles med flere religiøse- og kulturelle uttrykk. Da er det nemlig duket for Religionenes dag. Fra venstre Eirik Mills, Ingrid Rødnes, Marte Nøren og Hanna Barth Hake.
Tuva Skare
21. mai er det duket for Religionenes dag i den flerreligiøse og -kulturelle bydelen Grønland i Oslo. Da vil det bli korsang og aktiviteter for småbarnsfamilier og unge, i tillegg til en panelsamtale med tittelen «Troens rolle i samfunnet».
– Hvordan er det å være troende i det offentlige rom? Hvilke muligheter og utfordringer tenker vi det har? Hvilken ressurs kan det være? Kan det være noen utfordringer å ha troen synlig – særlig i offentligheten? spør Hanna Barth Hake.
Hun er påtroppende vikarprest i Gamlebyen og Grønland, har jobbet mye med religionsdialog på tvers av ulike trossamfunn, og vil lede panelsamtalen sammen med fire andre.
Bestill abonnement her
KJØP