Trettebergstuen: Shabana Rehman løftet en mulla – og beveget et folk
Shabana Rehman var en modig frihetskjemper og en pioner, sier kulturminister Anette Trettebergstuen (Ap). – Livet brukte hun på å kjempe.

– Shabana var en av de første med minoritetsbakgrunn som klarte å bryte lydmuren i offentligheten og nå ut til et større publikum, sa kulturministeren i sin tale i Rehmans gravferd.
Rehman var ikke en som gikk stille i dørene. Hun snakket høyt om betente temaer knapt noen hadde turt å røre ved i Norge, sa Trettebergstuen.
– Hun kjempet mot undertrykkelse og vold mot jenter og kvinner. Mot patriarkat. Mot æreskultur, sa hun videre.
– Hun løftet en mulla – og beveget et helt folk.
Kulturministeren påpekte at Rehman tok på seg en tung kamp, og at hun ble møtt med mye motstand, trusler og hets.
– Altfor mange ganger måtte hun stå ganske alene i stormen. Det er beklagelig.
– Vi skal ta motet hennes med oss videre, vi skal ta kampen for frihet videre, lovet Trettebergstuen.
(©NTB)