Omstridt nødhjelp i Gaza: – Leiesoldater kan ikke erstatte humanitære organisasjoner
Verken FN eller andre hjelpeorganisasjoner vil samarbeide med den utskjelte stiftelsen GHF, som Israel og USA har gitt i oppdrag å forsyne Gaza med mat.
Palestinere kjemper for å få utdelt mat ved et suppekjøkken i Mawasi-området nær Khan Younis, området som Israel presser stadig flere palestinere inn i. Bildet er tatt fredag. Foto;: Abdel Kareem Hana / AP / NTB
NTB
Selv Gaza Humanitarian Foundations egen leder trakk seg søndag, med henvisning til at nødhjelpsplanen strider mot humanitære prinsipper.
Stiftelsen GHF har som mål å nå fram med leveranser til 1 million palestinere innen uka er omme, ifølge en uttalelse. Men GHF og den israelsk-amerikanske nødhjelpsplanen er møtt med massiv kritikk fra blant annet FN.
Også hjelpeorganisasjonene som forsynte Gaza med hjelp før Israels totale blokade i mars, har satt ned foten. Blant dem er Redd Barna.