Statsmisjonæren
 som forsvant

Det er bare å avlive mytene om statsmisjonærene: Misjonens givere finansierer det aller meste av misjonsarbeidet, viser nye tall.

Det er trist at myten om statsmisjonæren fikk fotfeste blant folk flest, skriver vår kommentator Jon Magne Lund.
Publisert Sist oppdatert

I 2004 viste TV 2 dokumentaren «De norske statsmisjonærene» der særlig professor Terje Tvedt gikk hardt ut mot deler av norsk bistandsvirksomhet: Der kirke og misjon fikk statsstøtte, skjedde misbruk fordi midlene ble brukt til å forkynne evangeliet. Derav uttrykket statsmisjonær.

Men som Vårt Land skrev i går: Ferske tall knuser myten om at staten finansierer misjonærene. Det meste av ­misjonsarbeidet finansieres av giverne. De totale gaveinntektene øker og var i fjor på minst halvannen milliard kroner.

Generalsekretær Jørn Lemvik i paraplyorganisasjonen Digni, og alle som mener at norsk misjon og dens bistandsarbeid er viktig for liv og helse, kan glede seg over at gave­bidragene er større enn de totale offentlige tilskuddene. 85 prosent av langtidsutsendingene innen diakoni og bistandsarbeid utfører sitt arbeid uten offentlig støtte.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS