Päivi Räsänen gjenvalgt etter valgthriller i Finland

FINLAND: Kristendemokratenes Päivi Räsänen er gjenvalgt til riksdagen i Finland etter valgthriller. Rettsrunder om omstridte Pride-uttalelser kostet henne ikke plassen.

FRIKJENT: Den kristne politikeren Päivi Räsänen ble frikjent for å overskredet religionsfrihetens og ytringsfrihetens rammer.
GJENVALGT: I januar i fjor ble den kristne politikeren Päivi Räsänen frikjent for å overskredet religions- og ytringsfrihetens rammer. Nå er hun gjenvalgt til riksdagen, nasjonalforsamlingen i Finland.
Publisert Sist oppdatert

Päivi Räsänen ble for alvor kjent for Vårt Lands lesere etter at hun ble tiltalt for hets mot homofile, som følge av omstridte uttalelser i forbindelse med den finske Pride-markeringen i 2019.

Politikeren og eks-innenriksministeren ble funnet «ikke skyldig» på alle tiltalepunkt i Helsingfors tingrett i fjor, men påtalemyndigheten har anket og neste rettsrunde blir først i august i år.

Det var derfor knyttet spenning til om riksdagsmedlemmet for Kristendemokratene (Kristillisdemokraatit, KD) ville overleve vårens valg til den finske nasjonalforsamlingen.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP