Oppfordrer jøder til å flytte til Tyskland

25 år gammel eksil-israeler skaper storm i Israel. – Jeg skjønner at folk reagerer, innrømmer han.

Unge jøder studerer ved en jødisk skole i Berlin. En israeler som har bosatt seg i Tysklands hovedstad oppfordrer andre unge jøder til å flytte fra Israel til Tyskland i protrest mot dårlig politisk ledelse.
Publisert Sist oppdatert

4. oktober poster en 25 år gammel israeler en kvittering fra en dagligvarehandel på Facebook-siden sin «Olim le Berlin» («Innvandrere i Berlin»). I tillegg til ordinære varer som juice og egg, har den unge mannen kjøpt tre «Milky», beger med sjokoladepudding med kremtopping til 19 cent – én krone og 60 øre – per stykk.

«Prøv å finne en dagligvarehandel i Israel hvor du kan få alt dette for mindre», skriver han. Og: «Ser dere der!».

Da var det gjort. Facebook-posten hadde, ifølge tyske Der Spiegel, nådd en million mennesker i løpet av fem dager. Den er skrevet på hebraisk og det bor åtte millioner mennesker i Israel.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS