Ofre for menneskehandel: Farlig å ta imot hjelp
I går markerte FN verdensdagen mot menneskehandel. Ofre som søker hjelp i Norge kan forverre sin egen situasjon, mener Kirkens Bymisjon.
– Felles for de fleste ofre for menneskesmugling er at brutaliteten og omfanget av prostitusjonen er mye større enn de hadde tenkt, sier Olav Lægdene i Kirkens Bymisjon.
Robert Schlesinger
– Vi møter stadig flere ofre for menneskehandel som ikke ønsker å anmelde forholdet, sier Olav Lægdene i Kirkens Bymisjon.
Ifølge Lægdene kan ofre for menneskehandel risikere å gjøre situasjonen sin verre ved å ta imot hjelp fra norske myndigheter. Det er relativt lett for ofre som oppsøker hjelp å få midlertidig oppholdstillatelse. Nå perioden på seks måneder er utløpt, må mange tilbake til de samme bakmennene ifølge Lægdene.
– For å få permanent opphold må saken først anmeldes, deretter etterforskes og komme opp for domstolene. Det skjer ganske sjeldent, sier han.