Nå kan du melde deg ut av kirken på nett
Den norske kirke gjør det nå mulig å melde seg ut og inn av kirken bare med et tastetrykk. Konkurrenten applauderer tiltaket, men legger ikke ned utmelding.no.
– Det er nok for tidlig å annonsere at vi legger ned. Til det gjenstår for mange spørsmål, sier Erling Løken Andersen, initiativtaker bak den konkurrerende utmeldingssiden utmelding.no.
Fram til i dag har det bare vært mulig å melde seg ut og inn av Den norske kirke ved å henvende seg til sitt lokale kirkekontor. Nå er det tastetrykk som gjelder: Gjennom et eget, elektronisk skjema på kirken.no, er det mulig både å melde seg inn og ut av Den norske kirke, samt sjekke om man i det hele tatt er medlem.
– Folk i dag er vant til å fikse det meste på nett, og vi tror denne tjenesten er i tråd med deres forventninger for Den norske kirke, sier Ingeborg Dybvig, kommunikasjonsdirektør i Den norske kirke.