LO vedtok apartheid-forslag
APARTHEID: LO-kongressen vedtok fredag en uttalelse om Palestina som omtaler Israel som apartheidstat. De vedtok også støtte til en internasjonal boikott av Israel. Lederen av Amnesty International ønsker vedtaket velkommen. – Et veldig viktig vedtak.
KLUBBET GJENNOM: LO vedtok fredag støtte til en internasjonal boikott av Israel i en uttalelse om Palestina som omtaler Israel som en apartheidstat.
Tuva Skare
I februar la Amnesty fram en rapport hvor de konkluderer med at Israel systematisk diskriminerer palestinerne på en måte som rettslig sett kan defineres som apartheid.
Fredag vedtok LO-kongressen Uttalelse om Palestina. Uttalelsen omtaler Israel som nettopp en apartheidstat. Forslaget kom fra LO-ledelsen, og ble vedtatt av et samlet LO.
Et mindretallsforslag om å styrke forslaget ytterligere fikk også flertall, og vedtok LO dermed støtte til en internasjonal boikott av Israel.