Imamens kuvending forbauser Danmark

Den danske imamen Ahmed Akkari manet aggressivt til kamp mot trykkingen av Muhammed-karikaturer i 2005. I dag angrer han, og bryter nå all kontakt med islamistiske grupper.

Ahmed Akkari stod i spissen for en delegasjon med danske muslimer som reiste til Midtøsten for å oppfordre til motstand mot trykkingen av karikaturtegningene. Hans beklagelse for dette møtes med forundring og overraskelse, forteller dansk sjefredaktør.
Publisert Sist oppdatert

– Et menneske som endrer holdning så omfattende som det Akkari har gjort, fremstår nesten upålitelig, mener Erik Bjerager, sjefredaktør i Kristeligt Dagblad.

Han forteller at Akkaris beklagelse blir møtt med forundring og overraskelse i Danmark.

– Mange lurer på om han har en agenda. Har han ambisjoner om en politisk karriere? Hvorfor gjør han det nå? Timingen kan være vanskelig å gjennomskue, sier Bjerager, som påpeker at Akkari var en av de viktigste bidragsyterne til det han omtaler som «karikaturkrisen».

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP

Powered by Labrador CMS