Hver fjerde kirke kan bli stengt

Blytung kirkeøkonomi vil føre til et kirkeras i hovedstaden.

– Jeg vil ikke gjemme bort at man må gjøre tøffe kutt for å komme videre, sier kirkeverge i Oslo, Robert Wright. Her er han i Markus kirke på St. Hans-haugen i Oslo. Den er allerede tatt ut av bruk som soknekirke for Den norske kirke. I dag leies den ut til Jesus Church som drives av Anne og Stephan Christiansen.
Publisert Sist oppdatert

– Vi drakk for lite tran den gangen, sier kirkeverge i Oslo, Robert Wright, om tidligere prosesser der forslag om kirkenedleggelse skapte høye temperaturer.

Nå har Kirkelig fellesråd i Oslo sammen med Oslo bispedømme startet et prosjekt som skal se på ressursbruken til Den norske kirke i hovedstaden. En konsekvens av evalueringen er «uttak av kirkebygg». Ifølge kilder Vårt Land har snakket med har fellesrådsleder Jørn Lemvik antydet at man må legge ned 10–15 kirker for å få budsjettene til å gå rundt.

Overfor Vårt Land gjør Lemvik ingen forsøk på å tone ned dramatikken.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS