De dårlige ideene

Ideer og verdier er viktige i politikken. Men hva gjør vi når de skal settes ut i livet og ikke virker som de skal?

Raus mot de rike: Statsminister Erna Solberg og finansminister Siv Jensen holder pressekonferanse under regjeringens budsjettkonferanse i slutten av august. Kaia Storvik mener de to har vært «veldig tydelige»: De med størst formue og høyest inntekt har fått det aller meste av deres skattekutt.
Publisert Sist oppdatert

Det er et grunnleggende­ prinsipp for dagens regjering at de vil ha mindre stat, og at markedet og enkeltmennesker løser ting best på egen hånd. Det er oppskriften på et godt samfunn, mener de.

Som en konsekvens av dette vil de kutte skattene. Derfor var en av Jensen og Solbergs viktigste saker før forrige stortingsvalg vekstfremmende skattekutt.

Velgerne ble med på laget, for det høres jo unektelig strålende ut: I motsetning til de fleste andre spørsmål hvor du må ofre noe for å få noe, kunne man her få både mer penger i lomma, og mer vekst og flere arbeidsplasser. Innhold og budskap passer som hånd i hanske med både Frps og Høyres kjerneverdier, og i tillegg får alle det bedre.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP