Blå partier med alko-sjokk: Gir vin til frisøren
SKJENKE-BØLGE: En øl hos frisøren - eller et glass vin i klesbutikken? Flere store kommuner med blått flertall er i gang med å utvide alkoholsalg på nye felt og har alt satt kurs for rommeligere skjenketid.
KLIPP OG SKJENK: Frisør Samer Ammouri kan snart få mulighet til å servere sjampagne mens han klipper hår på salongen sin i Sandnes.
Caroline Teinum Gilje
I en rekke norske byer der Høyre og Frp i fjor fikk makt, er frislipp av alkoholpolitikk i gang. Månedene etter valget har flere innført maksimal skjenketid til klokken 03.00. Noen vil også gjøre frisørsalonger og butikker til «skjenkesteder».
– Kommuner undergraver nå de nasjonale alkoholpolitiske målene om å få redusert alkoholforbruket, advarer Inger Lise Hansen, generalsekretær i rusfeltets paraplyorganisasjon Actis.
- I Sandnes med nær 84.000 innbyggere fikk Høyre og Frp mandag vedtatt at frisører, hudpleiesalonger, kles- og bokbutikker kan få søke om å skjenke øl, vin og brennevin.
- I Larvik er beslektede grep på planstadiet – blant annet åpning for alkoholservering på bibliotek.
- I Oslo skal skjenkebevilling for «handelsbedrifter» snart på høring, bekreftes det.