Bistandsrepublikken Haiti
Lutfattige og jordskjelvutsatte Haiti er populært kalt NGO-republikken Haiti. Her har tusenvis av frivillige organisasjoner løpt i beina på hverandre for å hjelpe.
I oktober rammet orkanen Matthew Haiti. Det fattigste landet på den vestlige halvkule er blitt et yndet mål for tusenvis av hjelpeorganisasjoner.
Dieu Nalio Chery/AP/NTB scanpix
Den store eksplosjonen i sivile organisasjoner på Haiti skjedde da den karibiske øystaten ble rammet av et gigantisk jordskjelv på nyåret i 2010. Ødeleggelsene og de humanitære lidelsene var enorme.
Ett år etter jordskjelvet uttalte statsminister Jean-Max Bellerive
at over 230.000 mennesker var omkommet. To millioner ble hjemløse. Allerede før dette jordskjelvet rammet Haiti, leverte
sivilsamfunnsorganisasjoner
70 prosent av helsetilbudet og
85 prosent av utdanningstilbudet i landet.
Med nærmere 10.000 sivile organisasjoner (Non-Governmental Organizations/NGO) før jordskjelvet, var Haiti det land i verden med flest organisasjoner målt mot innbyggertall. Etter jordskjelvet økte antallet betraktelig. Samme økning i antall organisasjoner oppstår gjerne etter andre humanitære kriser.
Bestill abonnement her
KJØP