Diskrimineringsombudet gransker servering

JØDISK MAT: To jøder som soner straffer i norsk fengsel, nektes rett jødisk mat. Det reiser spørsmål om menneskerettigheter og mulig diskriminering, sier ombud.

Bastøy fengsel
MAT: Kriminalomsorgen og justisminister Emilie Mehl (Sp) slipper ikke tilkjørt koshermat inn til to innsatte i Bastøy fengsel.
Publisert Sist oppdatert

– Retten til religions- og trosfrihet innebærer en rett for alle mennesker til å uttrykke og praktisere sin religion eller tro, også for innsatte i fengsel, forklarer seniorrådgiver Margrethe Søbstad i Likestillings- og diskrimineringsombodet (LDO).

Nå går LDO inn i koshermatstriden:

– Vi ønsker å se nærmere på denne saken, og vil sende en henvendelse til Kriminalomsorgen for å få en nærmere redegjørelse. Deretter vil vi vurdere om vi skal sende en klage til Diskrimineringsnemnda på vegne av de innsatte, opplyser Søbstad.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP