To jøder må klare seg med det fengselet tilbyr

KOSHER-KRAV: Justisminister Emilie Enger Mehl (Sp) låser ikke opp fengselsporten for tilkjørt cateringmat som oppfyller jødiske matkrav. To innsatte, som begge er jøder, får klare seg med det fengselet tilbyr.

mehl
NEI: Justisminister Emilie Enger Mehl (Sp) sier nei til at jo innsatte, som er jøder, skal få tilkjørt cateringmat som er kosher.
Publisert Sist oppdatert

«Vil gi utfordringer knyttet til likebehandling og sikkerhet», skriver Støre-regjeringens justisminister i et skriftlig svar til Stortinget.

Helt siden de ble utlevert fra Israel til Norge i 2021, har to menn kjempet for retten til å få etterleve de jødiske matreglene – eller kosherreglene.

Kosher er den hebraiske benevnelsen for mat som praktiserende jøder kan spise. Å etterleve disse pliktene blir sett på som en del av pakten mellom Gud og det jødiske folket, og er en viktig del av den religiøse loven.

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS