Nyheter

Fem familiemedlemmer til Kirkens Nødhjelp-ansatt drept i Israel-angrep

MIDTØSTEN: En av Kirkens Nødhjelps ansatte på Gazastripen mistet nære familiemedlemmer da Israel gjengjeldte rakettangrep fra Hamas. Fire av dem var barn.

Natt til tirsdag gjennomførte Israel et rakettangrep mot nord i Gazastripen. Det rammet like utenfor huset der en av kollegene bodde, opplyser Dagfinn Høybråten, generalsekretær i Kirkens Nødhjelp.

Fire familiemedlemmer til den ansatte kvinnen var barn i alderen 7 til 14 år. Det femte familiemedlemmet var 20 år.

– Vi har ikke ord for å beskrive hvor tragisk denne hendelsen er for familien, sier han til Vårt Land.

.

Høybråten sier at organisasjonen er i sorg og fordømmer sterkt hendelsen.

– Dette var en privat bolig, og det er sivile og forsvarsløse barn som blir rammet. Denne hendelsen illustrerer hvor forferdelig konflikten er nå. Man fordømmer et slikt utslag, uavhengig av hvilket ståsted man har.

– Sørger for at familien får hjelp

Høybråten forteller at Kirkens Nødhjelp sørger for at familien får den hjelpen de trenger fra organisasjonens kontor i Jerusalem.

– Dette vil ikke føre til noen umiddelbare konsekvenser for vårt arbeid i Palestina og Israel, sier han.

Han peker på at den ansatte er delaktig i landprogrammet som Kirkens Nødhjelp samarbeider med danske Folkekirkens Nødhjælp om.

– Dette er et langsiktig program som har et mål for å tilrettelegg rent vann og hygiene i Gazastripen. I tillegg vil det forebygge kjønnsbasert vold i landet, sier Høybråten.

Helsemyndighetene i Gaza opplyser til Al Jazeera at 24 palestinere, inkludert ni barn, mistet livet natt til tirsdag i luftangrepet til Israel. Minst 700 palestinere ble skadet det siste døgnet.

The Times of Israel skriver at Israels forsvarsstyrker (IDF) mener noen av dødsfallene på Gaza-stripen er forårsaket av Hamas-raketter som ble skutt feil.

---

Dette er bakgrunn for konflikten

  • I Jerusalem har det den siste tiden vært store protester fra palestinske demonstranter. Konfliktene har eskalert mandag og tirsdag.
  • Bakgrunnen for konflikten som blusset opp nå, er strid om eiendom. Israelsk høyesterett skulle komme med en rettsavgjørelse om at en gruppe israelere har rett til å ta over fire palestinske hjem. Rettsavgjørelsen skulle komme mandag, men er nå utsatt.
  • På søndag ble det meldt at over 300 var skadd etter en svært urolig natt i Jerusalem. Flertallet av de skadde var palestinere. Mandag formiddag ble ytterligere flere hundre skadd, da israelsk politi stormet plassen ved al-Aqsa-moskeen, ifølge Røde Halvmåne.
  • Natt til tirsdag gjennomførte Israel luftangrep mot Gazastripen som svar på at Hamas og militante grupper skjøt raketter mot Israel. 24 mennesker, inkludert ni barn, ble drept i angrepet, ifølge helsemyndigheter i Palestina.
  • Det israelske forsvaret meldte på sin side, at det hadde blitt avfyrt minst 200 raketter fra Gazastripen mot Israel. To kvinner ble drept og noen andre ble skadet, ifølge The Times of Israel.

---

Internasjonal bekymring

Eskaleringen er svært bekymringsfull, uttalte FN tirsdag.

– Vi fordømmer all vold og all oppfordring til vold, etnisk splittelse og provokasjoner, sa Rupert Colville, talsmann for FNs høykommissær for menneskerettigheter (OHCHR).

Norges utenriksminister Ine Eriksen Søreide (H) ga mandag kveld uttrykk for et tilsvarende syn.

– Flere titalls raketter er skutt fra Gaza mot Israel og Jerusalem. Dette er fullstendig uakseptabelt. Israel svarer med omfattende militære operasjoner mot de væpnede gruppene i Gaza. Dette er en farlig eskalering, sa Søreide til NTB.

– Jeg har innstendig oppfordret politiske, religiøse og andre ledere om å vise ansvar og gjøre alt de kan for å dempe konfliktnivået. Ytterliggående krefter på begge sider har hatt stort spillerom over lang tid, sa hun videre.

Også USA ba Israel og palestinerne om å roe ned situasjonen.

Det er stor risiko for at situasjonen kan komme ut av kontroll.

—  Utenriksministeren Ine Eriksen Søreide

Tidligere mandag ble det hasteinnkalt til møte i FNs sikkerhetsråd. Der la Norge fram et utkast til en Jerusalem-uttalelse, men USA satte foten ned for den. Søreide varslet mandag kveld at Norge vil gjøre et nytt forsøk for å få til en uttalelse.

Ismail Akkan

Ismail Burak Akkan

Mer fra: Nyheter