Når tobakk går opp i røyk
Dette skulle egentlig være en tekst mot et nytt lovforslag, men ble i stedet en kommentar om å ta et verdivalg.
John Kristian Strand lover å gå foran som et godt snuseksempel. «Jeg har ingen interesse av å se mine barn gå i samme fotspor som sin far», skriver han.
NTB scanpix
Legeforeningens siste trekk mot et røykfritt samfunn er å forby salg av tobakk til alle som er født etter år 2000. Presidenten i Legeforeningen, Marit Hermansen, har stor tro på lovforslaget – som også får støtte fra politikere.
Det er lett å hylle initiativet og ikke vanskelig å finne argumenter som taler for et slikt forbud. Over én av fem nordmenn røyker eller snuser hver eneste dag, og over 6.000 nordmenn dør årlig som følge av sykdommer som kan relateres til røyking.
LES MER: Sliter med å sjekke hvor mange som røyker og snuser
Bestill abonnement her
KJØP