‘Utvalget må vurdere de 16 minuttene’

Politidirektoratets evalueringsutvalg må vurdere hypotesen om at politiet kunne vært tidligere på Utøya, mener talsmann for de pårørende.

– Hvorfor tok det så vidt lang tid for politiet å komme til Utøya? Vi vet jo at noen av de første båtene var ute allerede klokka 17.40, sier Trond Henry Blattmann.
Publisert Sist oppdatert

– Dersom det er riktig slik det blir presentert, at politiet kunne vært 16 minutter tidligere på Utøya, er dette en hypotese som evalueringsutvalget må vurdere, sier Trond Henry Blattmann, styreleder i Støttegruppa for 22. juli.

Utvalgets leder Olav Sønderland sa under pressekonferansen fredag at det «ikke var interessant» å vurdere denne hypotesen – nettopp fordi det var en hypotese.

– Hvorfor tok det så vidt lang tid for politiet å komme til Utøya? Vi vet jo at noen av de første båtene var ute allerede klokka 17.40, og det var frivillige. Derfor må denne hypotesen belyses, særlig sett i lys av at det var én gjerningsmann. Vi har allerede fått vite at Nordre Buskerud politidistrikt visste at det bare var én gjerningsmann, sier Blattmann til NTB.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP