Nyheter

Rekordår for kvinnelige kandidater i det amerikanske mellomvalget

Stacy Abrams kan bli den første, svarte kvinnelige guvernøren i USA. Norsk-amerikanske Deb Haaland kan bli historiens aller første urfolkskvinne i kongressen.

I dag er det mellomvalg i USA. Det skal velges representanter til Kongressen, som er nasjonalforsamlingen i USA, guvernører til delstatene, og valg til en rekke lokale verv. Et trekk er tydelig: Det er et rekordår for kvinnelige kandidater.

– Tradisjonelt sett er kvinner mye dårligere representert i politikken i USA enn i andre vestlige land. Men i år er det annerledes, og en åpenbar reaksjon på Donald Trump.

Det sier Hilde Restad, førsteamanuensis ved Høgskolen Kristiania, og ekspert på amerikansk politikk.

Kvinner

Hun beskriver det som en grasrot-mobilisering på demokratisk side – av skuffede kandidater som trodde at USA skulle få sin første kvinnelige president i Hillary Clinton. 197 demokrater og 59 republikanske kandidater til representantens hus og Senatet er kvinner.

– En av de viktigste gruppene for demokratene er svarte, kvinnelige velgere. Hvis Stacy Abrams vinner guvernørvalget i Georgia, blir hun den første kvinnelige, svarte guvernøren i amerikansk historie.

Restad vil også trekke fram kvinnelige velgere i konservative forstadsdistrikter, som vanligvis har stemt republikansk. Blant hvite kvinner med høyere utdanning er det 18 prosentpoeng flere som foretrekker demokratene framfor republikanerne. Det viser en undersøkelse gjort av Marist College og National Public Radio, gjengitt av New York Times og Washington Post, skriver NTB.

– Hvis demokratene skal klare å flytte forstedene, er de avhengige av denne gruppa med øvre middelklasse-kvinner, sier Restad.

Georgia gubernatorial candidate Stracey Abrams watch as former President Barack Obama speaks during a campaign rally at Morehouse College Friday, Nov. 2, 2018, in Atlanta. (AP Photo/John Bazemore)

Stacy Abrams, Georgia:

44-åringen, som støttes av Oprah Winfrey, er jurist og forfatter. Hun går til valg som guvernør med saker som å bevare abortloven, strengere våpenlover, og hun er motstander av strengere regler for å kunne stemme ved valg. I Georgia er det jevnt mellom henne og republikaneren Brian Kemp. Det er også han som leder kontoret som foretar velgerregistreringer.

– Derfor er Kemp inhabil i dette problematiske valget. Det går mot søksmål uansett resultat, tror Hilde Restad.

I den sørøstlige delstaten blir opplysningene velgerne oppgir når de registrerer seg, sammenlignet med dem som er oppgitt i søknader om førerkort eller personnummer.

– Hvis noe ikke stemmer, for eksempel hvis det er en bindestrek mellom to navn, kan de bli nektet å registrere seg, og dermed ikke få stemt, forklarer Restad.

Så langt har rundt 53.000 registreringer stanset opp i delstaten. 70 prosent av dem tilhører afroamerikanere, ifølge Southern Poverty Law Center.

Deb Haaland, a Democratic candidate for Congress for central New Mexico's open seat and a tribal member of the Laguna Pueblo, speaks at her Albuquerque home on Wednesday, June 6, 2018. New Mexico, a state with deep historical ties to Native Americans, moved closer this week to electing the nation's first Native American woman to the U.S. House of Representatives. Haaland's victory in a Democratic primary for an open congressional seat that represents Albuquerque grabbed national attention Tuesday. (AP Photo/Russell Contreras)

Deb Haaland, New Mexico:

Hun tilhører urfolk-stammen Laguna Pueblo i New Mexico, og kan bli den første kvinnen fra urbefolkningen som blir valgt til Kongressen. Hun har, som navnet antyder, en norsk-amerikansk far.

– Jeg kjempet meg gjennom jusstudiene som alenemor for å kjempe for våre barn og skoler, sier hun. Haaland ble i 2008 en del av Barack Obamas kampanjearbeid. I 2015 ble hun lederen for Demokratene i New Mexico. Helseforsikring til alle, ren energi og miljø er også hennes hjertesaker.

Amy McGrath, a Kentucky Democratic candidate for Congress, speaks to supporters during the 26th Annual Wendell Ford Dinner, Saturday, Aug. 18, 2018, in Louisville, Ky. The former fighter pilot said that her military service would help her "cut through" the political discord dividing Washington if she's elected to Congress. (AP Photo/Timothy D. Easley)

Amy McGrath:

Den tidligere spesialsoldaten og jagerpiloten Amy McGrath kjemper om en plass i Representantenes hus for delstaten Kentucky.

– Jeg har vært 20 år i US Marines og gjennomført 89 bombetokt mot al-Qaida og Taliban, sier hun i valgvideoen sin. Demokraten McGrath bruker sin militærbakgrunn i en delstat hvor støtten til forsvaret er sterk. Det er svært jevnt mellom henne og republikaneren Andy Barr.

Mer fra: Nyheter