På Norstats ferske måling for Vårt Land er Ap månedens vinner, med en tydelig fremgang på 1,8 prosentpoeng. Men det er fortsatt fire prosentpoeng opp til Høyre, som nå merkbart tapper velgere fra begge sine to regjeringspartnere.
Dette er den andre Vårt Land-målingen som er tatt opp etter at Frp og Venstre sammen ble partnere i en blågrønn regjering. Frp har etter regjeringsendringen inntatt et lavt nivå på 12-tallet, som vi må tilbake til i fjor vår for å finne.
LES OGSÅ: Arbeiderpartiet på vei opp fra bølgedalen
I januar – etter regjeringsutvidelsen – ga velgerne et nedrykk til 12,8 prosent hos Norstat. Denne måneden er det skarve 0,1 prosent opp for Frp. Syv av ti velgere fra forrige stortingsvalg ville stemt Frp om det var valg nå. Råtallene viser at Frp er på størrelse med Sp.
LES OGSÅ: Slik gikk det sist – da Høyre var 0,1 fra 30 prosent
Spakere Frp
Det er til Høyre og «sofaen» Frps velgere flykter, samt til en rival fra i fjor vår: Senterpartiet, som de siste ukene igjen har gjort det til sport å tirre Frp om avgiftsøkninger, bompenger og veier.
Frp kan ikke gå like høylytt ut i forsvar lenger. For med en ny grønn og liberal partner i regjeringen kan ikke Frp være utspillsmaskin og styringsparti på en gang. Da blir det stillere – akkurat som det er blitt omkring Venstre.
Ennå i skygge
Trine Skei Grandes parti har ennå ikke fått vist seg særlig frem i regjering. Foreløpig ser vi det motsatte av et løft for partiet. Venstre gikk opp fra tretallet til firetallet i januar, men er nå tilbake på 3,5 prosent.
Venstres bakgrunnstall viser imidlertid både gladnytt og varskomeldinger. Lojaliteten er nemlig brukbar til Venstre å være: Seks av ti ville stemt partiet på nytt. Dessuten henter partiet velgere fra Ap, Sp og MDG – et samlet pluss på over 12.000 velgere.
LES OGSÅ: Oppgjør i sentrum om Venstres fortelling
Storebror spiser
Men smellen denne måneden består i at nær 25.000 velgere heller foretrekker Erna Solbergs parti. Det er et stort faresignal for Venstre.
Det er jevnlig litt trafikk mellom Venstre og Høyre, men i Norstats bakgrunnstall er den sjelden av en slik størrelse. Når partier blir «ett» i en regjering har også andre juniorpartier gjennom tidene opplevd at det store regjeringspartiet bidrar til å beite dem ned.
Vippe-KrF
Høyre går over prosenten tilbake, men ligger fortsatt høyt over fjorårets valgresultat. Høyre trekkes ned av at partiet igjen mister velgere til Ap og Sp.
Det er Venstres dupp under sperregrensen som gjør at de blågrønne denne måneden mangler fem mandater på et stortingsflertall. De rødgrønne er i sum like store med 80 mandater.
Dermed er KrF vippepartiet mellom de to blokkene. Selv om KrF har beskjeden vekst, er nivået på 4,5 prosent det høyeste hos Norstat siden august i fjor.
LES OGSÅ: De Kristne-besøk splitter KrF
Fra venstre kant
I bakgrunnstallene bekreftes tendensen fra forrige gallup enda litt sterkere: KrF har tilsig fra sentrum/venstre: Over 10.000 som i høst stemte Ap og noen tusen som stemte Sp og Miljøpartiet De Grønne (MDG), er nå i KrFs fold. At så mange av KrFs velgere er usikre trekker ned – for det er ikke nevneverdig flukt til høyre side i politikken.
For Ap kan bakgrunnstallene være lys i tunellen. Etter Giske-bråket har roet seg noe, er antall usikre velgere på retur. Partiet tetter igjen til Sp og ikke minst til SV.
LES OGSÅ: KrF-profil inspirerer De Kristne
Røde rørelser
Alle bevegelser på denne målingen er innenfor feilmarginen. Men fallet på 1,4 prosentpoeng gjør SV til månedens taper. Nå er de tilbake på seks prosent, som var valgresultatet i fjor høst. Ap har tatt rundt 20.000 velgere tilbake.
I det stille ute på venstre kant gjør Rødt det sterkt: 3,1 prosent. Partiet har ligget rundt 3-tallet siden august. Akkurat nå er de i «3-talls-klubben» med MDG – og regjeringspartiet Venstre.