– Jeg blir nok aldri prest
Mette Andrésen planla å bli prest i Den norske kirke, men som 21-åring ble hun katolikk. En dag tror hun kvinner er prester i hennes kirke.
– Jeg har hatt mange tillitsverv i kirken der jeg har følt at jeg har fått benytte det jeg er og kan, uten å bli frustrert av ikke å være ordinert. Men det er klart at jeg hadde ønsket at jeg hadde kunnet gi absolusjonen til et menneske som ønsket det, sier søster Mette Andresén.
Erlend Berge
– Med årene er jeg blitt mer opptatt av hva vi som kvinner kan fågjøre, enn hva vi ikke får gjøre. Det er nemlig mye vi får gjøre, sier Andrésen, søster ved Katarinahjemmet.
Da hun begynte å studere teologi, var planen å bli prest i Den norske kirke. Gjennom studiene fikk større sans for hvordan den katolske teologien framstilte menneskesynet, og konverterete få dager etter at hun ble myndig som 21-åring.
LES MER:Kirkekunst tyder på at kvinner var prester
Bestill abonnement her
KJØP