FLYKTNING: Som treåring måtte Awin Khalili Holm flykte fra Iran til Norge. I barndommen opplevde hun seg dratt mellom de to kulturene.
Ingvild Kessel
På flukt fra mørket
Først gikk familien i oppløsning, så mistet hun barndomsdrømmen. Da fikk Awin Khalili Holm lyst til å si noen ord til Gud.
På et fredfullt småbruk noen steinkast unna Mjøsas bredder på Gjøvik står Awin Khalili Holm og pynter en sjokoladekake. Hennes eldste datter fyller seks år, og det finnes ingen bedre steder å feire en sommerbursdag enn i utestua til bestemor og bestefar, synes den vordende skolejenta.
Holm og ektemannen har leid ut huset på Hånes i Kristiansand til fordel for noen rolige uker hos svigerforeldrene på Innlandet.
Selv om jobben i frikirkene Hånes og Tveit er selve drømmejobben, gjør det godt med en ordentlig familieferie nå.