Verdidebatt

Kristne velgere stemmer som alle andre

POLITIKK: Hvis man kun bygger politikken på det samfunnet vi faktisk lever i nå, så forkaster man de verdiene som vi har bygd landet på.

Det at en kristen ikke stemmer KrF er like sjokkerende som at vi har en statsminister som er mangemillionær og arbeiderpartimann. Premisset for debattinnlegget til Jakob Sande Haugset blir derfor helt feil. Kristne stemmer som alle andre mennesker på det partiet som de er mest enige med.

Bygget på nestekjærlighet

Grunnen til at jeg stemmer KrF er at de bygger politikken sin på de verdiene som den vestlige verden er bygd på. Det er gode, og ja, også bibelske verdier, som står fast og ikke endrer seg med tiden. Ikke alle i vesten har vært kristne, men vi har hentet verdiene fra et sted. Nestekjærligheten, som er en av disse verdiene, forplikter oss til å balansere debatter og se alle sidene med alle debatter.

Jonas Ek, bystyremedlem for KrF i Kristiansand

Alle mennesker skal nemlig behandles med nestekjærlighet.

Abortdebatten blir fordummet når vi snevrer det inn til å kun handle om kvinnens selvbestemmelse. Barnet i mors mage er et liv fra unnfangelse av, og må derfor behandles med nestekjærlighet. MDGs støtte til den radikale utvidelsen av abortgrensen var samtidig et like radikalt angrep på fosterets rettsvern. Nestekjærligheten forplikter oss til å bry oss om barnet, samtidig som man må ta vare på kvinnene som ofte står i utrolig vanskelige situasjoner.

Trygghet i biologi

En annen relevant problemstilling som debattanten løfter frem, er hvilken behandling som skal gis til unge transpersoner. Det debattanten ikke sier noe om er hvordan han mener man møter disse menneskene med nestekjærlighet. For KrF er det viktig å stille krav til den behandlingen vi gir og følge anbefalinger fra fagpersoner. Det samme gjelder for et tredje kjønn. Det å si at biologien skal ligge til grunn for vår forståelse av kjønn gir trygghet for barn og ungdom.

Hvis det blir borgerlig valgseier, vil KrF igjen brette opp ermene i regjering og jobbe for klima

Det er flere eksempler i politikken der nestekjærligheten forplikter oss til å sette grenser som er til det beste for folk. Å være for fartsgrenser på veiene, ville forby reklame rettet mot barn og si nei til legalisering av narkotika er noen eksempler. Å mene disse tingene betyr ikke at man hater rånere, markedsførere eller ungdommer som liker å ta en joint på fest.

Vil brette opp ermene i regjering

Debattanten antyder at KrF bygger politikken sin på religion, og sier at hans eget parti bygger politikken på det samfunnet vi faktisk lever i nå. Det er to problemer med det, og det ene er at det første er feil. Det andre er at hvis man kun bygger politikken på det samfunnet vi faktisk lever i nå, så forkaster man de verdiene som vi har bygd landet på. Verdier som har blitt testet og som vil virke i møte med nye utfordringer.

Det er flere eksempler i politikken der nestekjærligheten forplikter oss til å sette grenser som er til det beste for folk

De verdiene lå også til grunn da KrF valgte å gå inn i regjering. Noe som hadde positive konsekvenser for klima. Vi fikk gjennomslag for flere tiltak som kuttet utslipp i Norge samtidig som vi kuttet utslipp i utlandet gjennom Norfund. Hvis det blir borgerlig valgseier, vil KrF igjen brette opp ermene i regjering og jobbe for klima. Nettopp fordi vi bygger politikken vår på de kristne verdiene.

Mer fra: Verdidebatt