NAVNET JESUS: – Noen av dem som kom til forbønn gav uttrykk for at de ikke trodde selv, men at dette likevel var en sterk opplevelse, skriver William Matteus Fonn.

«Navnet Jesus, blekner aldri» synger de

400 studenter har presset seg inn på Chateau Neuf

Vekterne kan ikke slippe flere inn.

Unge lengter etter samtaler om tro, mener Laget

En bevegelse blant kristne studenter

Publisert Sist oppdatert

«Navnet Jesus, blekner aldri» sang de. Over 400 studenter hadde møtt opp og presset seg inn i Studentersamfundets lokaler, på Chateu Neuf i Oslo. Sangen var høy, kraftfull og fylte rommet til taket. Rommet var preget av spenning og forventning, både til hva Gud ville gjøre denne kvelden, men også til studieåret som lå foran. De aller fleste studentene var helt nye i byen og godt i gang med fadderuka. Faithfest, arrangementet på Chateu Neuf, var for første gang på det offisielle programmet til fadderuken.

Nå stod det vektere ved dørene for å sikre at det ikke kom flere inn i lokalet. Det var nemlig allerede for mange der inne. Noen av dem fullstendig hengitt til lovsangen, andre mer undrende. Flere av de i rommet var fremmed for det kristne innholdet. Kanskje hadde de gått feil eller blitt invitert med av noen venner. Kanskje hadde de bare møtt opp for å være med på noe som skjedde. I gangen utenfor, like ved baren, stod en stand, der kunne studentene stille spørsmål de hadde om kristen tro.

I løpet av kvelden delte to studenter vitnesbyrd. De forklarte på en enkel måte hva den kristne troen går ut på. Etter vitnesbyrdene strømmet flere spørrende studenter til standen med spørsmål, både kritiske og nysgjerrige. Noen av dem som kom til forbønn gav uttrykk for at de ikke trodde selv, men at dette likevel var en sterk opplevelse. Studenter i Oslo kan fortelle om at flere av deres klassekamerater som ikke er kristne, fortsatt nevner Faithfest og at det stadig blir en samtalestarter om tro.

For å lese saken må du være abonnent

Bestill abonnement her

KJØP