Håpets universalisme

TEOLOGI OG FRELSE: I et intervju med Vårt Land sier presten Knut Grønvik at han tror alle blir frest. Har vi lov til å håpe på noe annet?

Hans Urs von Balthasars var en sveitsisk katolsk teolog, og han spilte en viktig indirekte innflytelse på Det andre Vatikankonsil gjennom sitt teologiske forfatterskap, skriver Dag Vincent Østereng.
Publisert Sist oppdatert

«Was dürfen wir hoffen?» – Hva kan vi håpe på? eller Hva får vi håpe på? er tittelen på én av Hans Urs von Balthasars mange bøker. Balthasar var en sveitsisk katolsk teolog, og han spilte en viktig indirekte innflytelse på Det andre Vatikankonsil gjennom sitt teologiske forfatterskap.

Jeg skal komme tilbake til denne boken av Balthasar, for den er for meg en perle. Men før jeg sier mer om boken, må jeg sette hvorfor jeg skriver om dette i en kontekst.

Nylig hadde Vårt Land et portrettintervju med presten Knut Grønvik. I dette intervjuet sier Grøvik blant annet: «Gud ynskjer at alle skal bli frelst, kvifor skal Han då ikkje klare å få det til?» og «Viss Gud sin frelsesplan er å samanfatte alt i Kristus, alt i himmel og på jord, vil ikkje Gud då til slutt også frelse alle menneske, enten dei trur på han eller ikkje?»

Subscribe for full access

Get instant access to all content

Powered by Labrador CMS