Jakt er ingen menneskerett, men natur er det
NATURKRISE: Menneskerettighetene beskytter enhvers rett til natur. Ethvert land har følgelig full mulighet til å forby jakt, ifølge menneskerettighetene.
NATURENS MANGFOLD: – Jakten bidrar til at dagens unge får oppleve mye mindre dyreliv enn vi eldre, skriver Dag Øisten Endsjø. Han mener klima- og miljøministeren må være spesielt nøye med å se til at jakt- eller annen naturpolitikk ikke er i strid med menneskerettighetene. Bildet er fra en duejakt i Lier.
Cornelius Poppe
Å forby jakt er ikke i strid med menneskerettighetene. Å drepe ville dyr i jakt beskyttes verken av retten til privatliv eller av forsamlingsfriheten, som Den europeiske menneskerettighetsdomstolen slo fast i Friend o.a. mot Storbritannia i 2009. At det kan handle om lange kulturelle tradisjoner – som med den erkebritiske revejakten i tilfelle her – veier på ingen måte tungt nok. Jaktforbud krenker heller ikke eiendomsretten til de som ønsker å jakte på egen grunn, presiserte domstolen.
Heller ikke i FNs menneskerettighetssystem, synes jakt å være beskyttet for andre enn visse urfolk som lever tradisjonelt. Dette speiles blant annet i hvordan ingen av de menneskerettslige komiteene i FN har kritisert land som India, Costa Rica og Colombia, som har forbudt all rekreasjonsjakt.
Ethvert land har følgelig full mulighet til å forby jakt, ifølge menneskerettighetene.
Bestill abonnement her
KJØP