18 ukers-grense er å tøye det alt for langt
ABORT: Å avslutte svangerskapet i uke 12, mot i uke 18, er fysisk veldig forskjellig. Dette ser ikke ut til å være tema i det hele tatt når ønsket om utvidet abortgrense diskuteres.
ADVARER: – Som oftest er graviditet og fødsel nesten bare glede. Men ikke for alle, skriver jordmor Eli Synnøve Skei Kvakland, som advarer mot å utvide grensene for selvbestemt abort.
Lise Åserud
4. mars kunne vi lese i Vårt Land at Venstres leder Guri Melby ønsker å få flertall for å utvide grensen for selvbestemt abort til uke 18, og at hun sammen med representantkollegene Ingvild W. Thorsvik og Sofie Høgestøl har fremmet forslag om abortvotering i Stortinget. Dette er et åpent brev til disse tre politikerne.
Jeg er jordmor med over 40 års fartstid i yrket. En fantastisk jobb, et yrkesvalg som ble mye mer positivt enn det en kunne ane under utdanning. Jeg har nesten i alle år jobbet flerdelt, det vil si både som jordmor i en kommune, på føde/barsel og i beredskapstjeneste. Jeg har hatt samtaler og oppfølging av den gravide i svangerskapet, på sykehuset og etter hjemkomst.
Etter å ha tatt imot godt over tusen barn og fulgt opp deres mødre, tror jeg at jeg kjenner jordmorfaget og hva som er viktig i oppfølgingen ganske godt.
Bestill abonnement her
KJØP