Teologi for hundene?
Har du tenkt over at den kanaaneiske kvinnen i Matteus 15 blir kalt en hund av Jesus? Hva kan vi gjøre i møte med komplekse bibeltekster og en kompleks verden?
For en del år siden undersøkte jeg norske presters fortolkning av fortellingen om Jesus og den kanaaneiske kvinnen i Matteus 15, 21–28. Jeg analyserte tekstgjennomganger i Nytt norsk kirkeblad og Luthersk kirketidene over en tiårs periode, der prester er målgruppa. Målet var å finne ut av hvilke perspektiver som ble tematisert, men også å foreslå ressurser som kan være med på å hjelpe oss å tolke i møte med komplekse bibeltekster og en kompleks verden.
Den kanaaneiske kvinnen
I Matteus 15 møter vi altså en kvinne som kjemper for sin rett. Vi vet ikke engang navnet hennes. Hun er en outsider, en som er utenfor fellesskapet. Hun er kvinne, hun blir definert som en hedning, og hun har en syk datter.
Bestill abonnement her
KJØP